Beskid Niski (7)

Chałupa Elektryków

chałupa-elektryków
Ilość miejsc 40
Zakres cen (zł) bezpłatnie
Woda (studnia) tak
Prąd brak
WC (wychodek) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK brak
Kuchnia turystyczna tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tel. tak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze tak
Zasięg sieci tel. w obrębie chaty ????
Wi-Fi brak
Telefon 507 546 175
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW styki.ee.pw.edu.pl

Oceń chatkę

Ocena: 5.00/5 (1 Głos)
 

Informacje dotyczące Chałupy Elektryków

Podstawową zaletą chałpy jest możliwość bezpłatnego noclegu w zamian za wykonywanie prac na rzecz chaty

W chacie jak nazwa wspazujena prawdziwych elektryków więc boją się panicznie prądu, no i w Chałupie fazy brak.

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych znajduje się w rejonie Jaślisk, w paśmie Bukowicy a dokładniej w grupie Jawornika, we wschodniej części Beskidu Niskiego.

Wspomniany wcześniej brak prądu wynagradza ciepły blask świec i przyjemna atmosfera wieczornych saloonowych posiadówek przy gitarze. Każdy turysta ma zapewnione doborowe towarzystwo, dostęp do kuchni oraz miejsce pod karimatę w pokoju z widokiem na krowę, biopaliwa i inne rośliny. Zapewniamy również 200 hektarów świeżej zielonej trawy do kolan.

Ciekawostki o chałupie Elektryków

Gospodarzem chatki jest Klub Turystyczny Elektryków "STYKI" przy Wydziale Elektrycznym PW. W lecie czynna jest od początku lipca do końca września a w niektóre lata nawet dłużej oraz we wszystkie dłuższe weekendy, Sylwestra i ferie zimowe. Posiada około 40 miejsc noclegowych, spanie oferuje na drewnianych pryczach, które zlokalizowane są w dużej sypialni na górze oraz dwóch mniejszych na dole, prócz tego na dole są dwa malutkie pomieszczenia, które wykorzystuje się do spania w przypadku dużej frekwencji. W chatce tej nietypowo znajdują się dwie kuchnie, "Saloon" czyli ogólnodostępna sala konsumpcji i wieczornego śpiewania. Wodę pitną czerpie się ze studni, mycie zorganizowane jest w pobliskim strumyku. Toaleta na zewnątrz. Budynek z racji swej dość prymitywnej konstrukcji, nie należy zimą do najcieplejszych. Wbrew nazwie "Chałupa Elektryków" w chatce tej nie ma elektryczności. Nocleg udzielany jest w zamian za prace na rzecz chatki - czyli nieodpłatnie, jednak turyści zobowiązani są do dbania o bazę i pomocy przy bieżących pracach chatkowych. Większe grupy proszone są o wcześniejsze zgłoszenie i uzgodnienie warunków swego pobytu.

Turyści witani są w gościnnych progach Chałupy Elektryków kubkiem gorącej herbaty. Mimo braku luksusów, każdy gość chatki ma zapewnione doborowe towarzystwo, dostęp do kuchni oraz miejsce pod karimatę w pokoju z widokiem na krowę. Chatka leży pośród 200 hektarów świeżej zielonej trawy do kolan co wydatnie kształtuje jej charakter, podobnie jak nieodłączne krowy, zawsze kręcące się pod chatką. Wspomniany wcześniej brak prądu wynagradza ciepły blask świec i przyjemna atmosfera saloonowych wieczorów przy gitarze. Zimą w okresie sylwestrowym organizowane są tradycyjne klubowe obozy (tzw. Syberiada), wówczas w chacie zwykle jest bardzo tłoczno.

Polany są doskonałą bazą wypadową do wypraw rowerowych i wędrówek pieszych we wschodnie rejony Beskidu Niskiego. Niedaleko znajduje się masyw Bukowicy, którym przebiega czerwony szlak z Rymanowa Zdroju do Komańczy oraz graniczny masyw Kamienia z kilkoma wybitnymi szczytami: Wielki Bukowiec, Kropiwniczna, Szeroki Jasienik i Kamień. Również najbliższy masyw Jawornika oferuje możliwość kilku niedługich choć przyjemnych wycieczek. Całkiem niedaleko znajduje się przejście graniczne na przełęczy Beskid, dzięki któremu możliwe są wycieczki w Laborecką Vrchovinę na Słowacji. Intersujące jest również samo otoczenie chatki czyli pozostałości dawnej Łemkowskiej wsi. Mury dzwonnicy cerkiewnej, która w czasie swej świetności nakryta była "baniastym" dachem z gontu, zwieńczonym krzyżem. Obok niej stała cerkiew - tak, ze oś obu budowli miała kierunek wschód-zachód. Przy dzwonnicy leżą resztki kilku nagrobków - przypuszczalnie księży lub znaczniejszych gospodarzy. Właściwy cmentarz leży kilkadziesiąt metrów na wschód od dzwonnicy - na placu otoczonym starymi drzewami. Kilka eksponatów z terenu cmentarza zostało przeniesionych do Chałupy - m.in. okazały krzyż z kopuły polańskiej cerkwi. W górze wsi spotkamy kilkanaście dobrze zachowanych piwnic oraz zdziczałe sady - choć niektóre drzewa rodzą jeszcze wspaniale, słodkie owoce.

W ciągu jednego dnia możemy z Polan dotrzeć do sympatycznej Chatki w Łupkowie - znajdującej się już w zachodniej części Bieszczad, przez Posadę Jaśliska i Czeremchę do chatki SKPB Rzeszów w Zyndranowej czy do Lubelskiej Zawadki Rymanowskiej jeśli wybierzemy trasę przez przełęcz Szklarską. Bardziej wytrawni turyści mogą na kolejny nocleg udać się do Ropianki czy nawet Teodorówki. Latem zupełnie niedaleko stąd funkcjonuje Baza Namiotowa w Wisłoczku.

Historia

Chatka na Polanach Surowicznych funkcjonuje od sierpnia 1981 roku, kiedy to w jednym z opuszczonych budynków Zakładu Karnego studenci z NZS Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej założyli chatkę studencką. W okolicy, w dolinie potoku Surowicznego, na południowych stokach Polańskiej, można jeszcze zaobserwować pozostałości wysiedlonej łemkowskiej wsi Polany Surowiczne: ruiny starej murowanej, przy cerkiewnej dzwonnicy z 1730 r., fundamenty cerkwi, kilka nagrobków na dawnym cmentarzu, ruiny kapliczki, zdziczałe sady i resztki kamiennych piwnic.

Rezerwacja miejsca w Chałupie Elektryków

Osoba do kontaku:
Marek Bogatek Tel. 507 546 175
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynaty GPS: N 49.4502 E 21.8821

Do Chałupy najlepiej jechać pociągiem do Krosna lub Sanoka (Zagórza), stamtąd autobusem PKS do Woli Niżnej, Moszczańca lub Jaślisk, lub Puław. Wsiadając w Krośnie należy szukać autobusów jadących do Moszczańca, Cisnej przez Komańczę lub do Jaślisk. W Sanoku jest mniejszy wybór: Moszczaniec lub Jaśliska. Najkrótsza i najprostsza droga prowadzi z Woli Niżnej - około 1 godziny marszu. Z Moszczańca jest trochę dalej, bo 1,5 godziny. Drogę z Jaślisk (ok. 2h) polecamy osobom znającym już trochę okolicę, drogę z Puław podobnie. Należy mieć na uwadze, że poza najkrótszą drogą z Woli Niżnej na drogach pozostałych ryzykuje się przechodzenie przez Wisłok. Niezależnie od miejsca, z którego wyruszacie musicie iść w kierunku Polan Surowicznych.

Informacje dotyczące chaty zostały uzyskane dzięki portalowi styki.ee.pw.edu.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Chatek Studenckich