Beskid Żywiecki (11)

Schronisko na Hali Boraczej

Ilość miejsc 34
Zakres cen (zł) b/d
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK b/d
Możliwość płatności kartą b/d
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe b/d
Możliwośc spania na podłodze b/d
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu b/d
Możliwość rozpalenia ogniska b/d
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska b/d
Wi-Fi tak
Możliwość wzięcia psa/kota tak
Telefon 601 284 064
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.boracza.pl/

Oceń schronisko

Ocena: 3.50/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska Na Hali Boraczej

Położone na wysokości 854 m n.p.m. pomiedzy szczytem Prusowa, a Boraczym Wierchem w grupie Lipowskiej, Romanki i Pilska. Dojście do przystanku PKS w Żabnicy ok. 1h. Na miejscu węzeł szlaków turystycznych i wspaniała panorama Beskidu Żywieckiego. Dobre warunki do uprawiania turystyki górskiej, rowerowej oraz narciarstwa biegowego.

Ciekawostki o schronisku Na Hali Boraczej

Historia schroniska

W 1928 roku przy bielsko-bialskim Żydowskim Towarzystwie Gimnastyczno Sportowe ?Makkabi" powstała sekcja narciarska, przekształcona w 1931 roku w ogólnopolskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe "Makkabi" w Bielsku. Rozwój ruchu turystyczno-narciarskiego spowodował potrzebę stworzenia własnej bazy w górach, dającej możliwość skoncentrowania w niej żydowskiego ruchu turystycznego i narciarskiego. Ponieważ okolice Bielska i Białej były już turystycznie zagospodarowane, wybór padł na odkrywane w tym czasie dla turystyki Beskid Żywiecki. Schronisko postanowiono wznieść na malowniczo położonej Hali Boraczej. Zadania tego podjęło się Żydowskie Towarzystwo Sportowe "Makkabi" z Bielska, które około 1925 roku wybudowało na wysokości 854m n.p.m. mało, skromne lecz solidne schronisko. Parterowy budynek wykonany z drewna posadowiony został w kamiennej podmurówce. Obiekt posiadał jedno większe pomieszczenie służące w dzień za salę gościnną i jadalnię, a nocą za salę noclegową, mogącą pomieścić kilkanaście osób. Obok znajdował się mały pokój dla gospodarza i kuchnia. Na początku schronisko było otwarte tylko w niedzielę i dni świąteczne. Później gospodarzem schroniska został Rudolf Antoni, który prowadził obiekt do roku 1932. Stosunkowo łatwy dostęp z Milówki i Rajczy powodował, że schronisko cieszyło się od początku dużym zainteresowaniem turystów i narciarzy, licznie je odwiedzających. Należy wspomnieć, że schronisko było doskonałą bazą wypadową na wycieczki w rejon Lipowskiej, Romanki, czy Pilska. Z czasem, nakładem Sekcji Narciarskiej "Makkabi", wydano widokówki ze schroniskiem, na których można było przybić schroniskową pieczęć. Niestety dnia 12 kwietnia 1932 roku budynek schroniska strawił pożar.

Rezerwacja miejsc w schronisku Na Hali Boraczej

Telefon: 601 284 064

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Na Hali Boraczej

Koordynaty GPS: wkrotce

Hala Boracza położona jest w szerokim siodle grzbietowym, otoczona jest trzema ciekawymi szczytami o wysokości powyżej 1000 m: Prusowem, Suchą Górą i Redykalnym Wierchem i stanowi dobry punkt wypadowy do ich odwiedzenia.

Dojście do schroniska

Niebieskim szlakiem z Węgierskiej Górki przez Prusów

Czarnym szlakiem z Żabnicy Skałki - 1.10 godz

Zielonym szlakiem z Milówki - 2.15 godz

Niebieskim szlakiem z Rajczy - 3 godz, 2 godz

Zielonym szlakiem z Hali Lipowskiej - 1.30 godz

Żółtym i czarnym szlakiem z Rajczy przez Halę Redykalną - 4 godz

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.boracza.pl/

 

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich