Karkonosze (9)

Schronisko Strzecha Akademicka

schronisko-strzecha-akademicka
Ilość miejsc 140
Zakres cen (zł) 25-50
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą ???
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe b/d
Możliwośc spania na podłodze b/d
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu brak
Możliwość rozpalenia ogniska b/d
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska ????
Wi-Fi b/d
Możliwość wzięcia psa/kota tak
Telefon 601 57 22 20
E-mail brak
WWW www.strzecha-akademicka.pl/

Oceń schronisko

Ocena: 5.00/5 (1 Głos)
 

Informacje dotyczące schroniska Strzecha Akademicka

Położone na wysokości 1258 m n.p.m. pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Dojście z Białego Jaru szlakiem żółtym 1 h lub od Kościółka Wang w Karpaczu Górnym szlakiem niebieskim 1 h 20 min. Doskonały punkt wypadowy do wycieczek pieszych, rowerowych i narciarskich, a także do uprawiania narciarstwa zjazdowego i wspinaczki skałkowej. Schronisko oferuje dodatkowo usługi przewodnickie i instruktorskie.

Ciekawostki o schronisku Strzecha Akademicka

Strzecha Akademicka (obok schroniska Pod Łabskim Szczytem) uważana jest za najstarsze schronisko w Karkonoszach. Buda pasterska malowniczo stojąca na Polanie Złotówka, przy starym Trakcie Śląskim, służyła górskim wędrowcom już w I połowie XVII wieku. Wzmiankowany u Gryphiusa w 1645 r. Daniel Steiner (stąd nazwa budy Danielsbaude) był następcą niejakiego Tanla (Tanlabaude), który tu gospodarzył już w 1642 roku. Pierwsi właściciele słynęli ze znakomitej nalewki na szyszkach i gry, na rogu bądź trąbie, na powitanie i pożegnanie gości. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego pasterska buda zmieniała swój wygląd i przeistaczała się w prawdziwe górskie schronisko. Po niejakim Samuelu buda przeszła w ręce rodziny Hamplów (1758 - 1863) i od ich nazwiska uzyskała nazwę Hampelbaude, do dziś znaną i używaną w języku niemieckim. Od 1696 do 1824 roku w schronisku wykładane były pamiątkowe księgi i stąd wiemy, że we wrześniu 1790 roku nocował w budzie Hampla J. W. Goethe, który rano podziwiał obowiązkowo wschód słońca. W 1896 roku w miejscu drewnianej budy wybudowano nowy, duży obiekt, który spłonął 1 kwietnia 1906 roku. Bardzo szybko, bo już 8 września tego samego roku uruchomiono po odbudowie hotel górski, rozbudowany jeszcze w 1912 roku, który w mało zmienionej postaci dotrwał do dziś.

Rezerwacja miejsca w schronisku Strzecha Akademicka

Telefon: 601 57 22 20

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Strzecha Akademicka

Koordynaty GPS: wkrotce

Droga transportowa

Trasa najpopularniejsza, najciekawsza widokowo. Z kościółka Wang (885 m.n.p.m, na zdjęciu obok) za znakami niebieskimi do Koziego Mostku (1085 m n.p.m.), dalej bez znaków. Czas przejścia: ok. 1 godz. 45 min. Od Koziego Mostku szlak niebieski prowadzi do Kotła Małego Stawu i schroniska Samotnia, skąd dalej do Strzechy 15 minut (zimą szlak w obrębie Kotła zamknięty!). Starym torem saneczkowym Z dolnej stacji wyciągu krzesełkowego (830 m n.p.m) szlakiem żółtym. Czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min.

Śląską Drogą

Z dolnej stacji wyciągu krzesełkowego (830 m n.p.m) szlakiem czarnym do Białego Jaru, skąd znaki żółte po 12 minutach doprowadzą do schroniska. Czas przejścia: ok. 1 godz. 25 min. Uwaga! Zimą przejście przez Biały Jak zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe.

Wyciągiem krzesełkowym - wariant letni

Czas przejazdu wyciągiem ok. 15 min. Z górnej stacji (1360 m n.p.m.), znaki czarne sprowadzają do Białego Jaru (1220 m n.p.m.) skąd znaki żółte prowadzą do schroniska. Czas przejścia: ok. 25 min. Uwaga! Zimą przejście przez Biały Jak zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe.

Wyciągiem krzesełkowym - wariant zimowy

Początkowo szlakiem czarnym w kierunku Śląskiego Domu, po ok. 5 min. w prawo tyczkowanym szlakiem nad górną krawędzią Białego Jaru. Czas przejścia: ok. 45 min.

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.strzecha-akademicka.pl/

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich