Tatry Zachodnie (3)

SCHRONISKO POLANA CHOCHOŁOWSKA

schronisko-Na-Polanie-Chocholowskiej
Ilość miejsc 49+
Zakres cen (zł) 20-50
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą ???
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe brak
Możliwośc spania na podłodze tak
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu ????
Możliwość rozpalenia ogniska brak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska ????
Wi-Fi brak
Możliwość wzięcia psa/kota brak
Telefon (18) 207 05 10
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.chocholowska.zakopane.pl

Oceń schronisko

Ocena: 4.33/5 (3 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska na Polanie Chochołowskiej

Położone na wysokości 1148 m n.p.m. w górnej części Doliny Chochołowskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dojście drogą z Polany Huciska ok 1 h. Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych o różnej skali trudności, umożliwiających zwiedzenie szczytów w głównej grani Tatr Zachodnich oraz przejście do sąsiedniej doliny Kościeliskiej. Możliwość uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. Kulturowy wypas owiec, organizacja kuligów z kapelą góralską i ognisk.

Ciekawostki o schronisku na Polanie Chochołowskiej

Miejsce budowy nowego schroniska wybrano bardzo starannie. Podczas wizji lokalnej w 1928 r. wybrano południowy kraniec Polany Chochołowskiej, która zasłynęła już z wielkich walorów narciarskich. W 1931 r. w nie wykończonym jeszcze schronisku można było już nocować, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 1932 r.

Obszerny drewniany budynek został osadzony na kamiennej podmurówce. Posiadał stylowe wnętrze o prawdziwie górskim charakterze. Komfort schroniska wzrósł znacznie w 1935 r. po zainstalowaniu centralnego ogrzewania.

Schronisko było bardzo popularne od samego początku swojego istnienia, zwłaszcza w zimowe wieczory było tu rojno i gwarno. Schronisko spłonęło niemal w ostatnich dniach wojny w bardzo dramatycznych okolicznościch.

W latach 1944-45 w dolinie stacjonowały oddziały partzantów polskich i radzieckich. Po krwawej bitwie 8 grudnia 1944 r. z oddziałami hitlerowskimi jaka się rozegrała w Dolinie Zuberskiej, część oddziałów przeszła do Doliny Chochołowskiej i tu się zakwaterowała. Z początkiem stycznia Niemcy natarli na partyzantów, paląc po drodze szałasy. W czasie walk, od pocisków artyleryjskich schronisko zapaliło się i spłonęło.

Po wojnie jedynym punktem oparcia w tej części Tatr stało się schronisko Blaszyńskich po Zawiesitą w rejonie Wyżniej Bramy Chochołowskiej funkcjonujące od 1946 r. Posiadało 35 miejsc dla turystów, gospodę dla turystów i elektryczność. Schronisko prowadzone było do 1966 r., a w 1973 r. przejęte zostało przez TPN. Przez kilka lat jeszcze prowadziło działalnośc noclegową, w końcu jednak zostało zmienione na leśniczówkę. Istnieje do dziś.

Do budowy obecengo schroniska w miejscu starego przystąpiono w 1951 r. z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego. Do użytku turystów oddano je w 1953 r. projekt budynku opracowala Anna Górska, wykorzystując motywy regionalne. Niedaleko schroniska wybudowano w roku 1955 pierwszą w Tatarch elektrownię wodną, wykorzystującą wody Jarząbczego Potoku. Zniknęły więc hałaśliwe spalinowe agregaty prądotwórcze. Projekt i wyposażenie elektrowni wykonano w Austrii, gdzie wiele schronisk korzysta z tego typu urządzeń

Rezerwacja miejsc w schronisku na Polanie Chochołowskiej

Lokalizacja/Dojazd schroniska na Polanie Chochołowskiej

Koordynaty GPS: N49º14'10",  E19º47'15"

Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Na Siwej Polanie płatny parking. Dalej przemieszczać się można:

  • pieszo. Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej 2:05 h
  • kolejką "Rakoń", która kursuje co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska
  • rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, bo do leśniczówki
  • bryczką góralską, którą można dojechać jeszcze dalej – do samej Polany Chochołowskiej

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.chocholowska.zakopane.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich