Home

Schronisko Zygmuntówka

schroniska-zygmuntowka
Ilość miejsc 40
Zakres cen (zł) 25
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze gdy brak miejsc
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu brak
Możliwość rozpalenia ogniska tak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska dobry
Wi-Fi tak
Możliwość wzięcia psa/kota tak
Telefon 664 780 666
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW http://www.schroniskozygmuntowka.pl/

Oceń schronisko

Ocena: 4.67/5 (3 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska Zygmuntówka

Położone na wysokości 740 m n.p.m. poniżej rzełęczy Jugowskiej na stokach Rymarza, na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Możliwość uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. Wyciąg narciarski.

Ciekawostki o schronisku Zygmuntówka

Schronisko PTTK Zygmuntówka - to jedno z nielicznych schronisk przedwojennych w Górach Sowich, które uniknęło dewastacji i nadal obsługuje ruch turystyczny. Zygmuntówka jest jedynym ocalałym z trzech dawnych i prężnie działających schronisk, w okolicy Przełęczy Jugowskiej.

Schronisko powstało dzięki staraniom Towarzystwa Sportów Zimowych z Bielawy. Schronisko czy też domek narciarski- Skihütte bo tak było nazywane na początku swojej działalności, otwarte zostało w miesiącu zimowym, w grudniu 1938 roku i nie przypadkowo, do jej nazwy dodano Ski - co wszystko wyjaśnia. Głównym zadaniem obiektu była obsługa narciarzy w okolicach Przełęczy Jugowskiej.

Budynek schronisko powstał z przebudowy i adaptacji dawnych baraków mieszkalnych. Zrealizowany projekt zakładał powstanie piętrowego budynku o konstrukcji murowano-drewnianej z dwuspadowym dachem w stylu zbliżonym do tyrolskiego. Podobnie jak w schronisku Sowa, do naszych nie przetrwała weranda przy głównym wejściu, natomiast do ściany górnej i bocznej, po wojnie (od strony południowej) ,,przyklejono'' parterowe dobudówki.

Rezerwacja miejsca w schronisku Zygmuntówka

Telefon: 664 780 666

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Zygmuntówka

Koordynaty GPS: wkrotce

Schronisko PTTK Zygmuntówka" im. Zygmunta Scheffnera położone jest w Górach Sowich na Głównym Czerwonym Szlaku Sudeckim im.Orłowicza poniżej Przełęczy Jugowskiej.

Dojazd:

Samochodem: z Wrocławia przez Dzierżoniów, Pieszyce i Kamionki w kierunku Przełęczy Jugowskiej. Z Wałbrzycha można na przełęcz dojechać od strony Nowej Rudy lub Dzierżoniowa.Od miejscowości Nowa Ruda - dwoma wariantami :

- pierwszy wariant: przez ul. Małachowskiego w Jugowie (zielony szlak turystyczny) i zaparkować pod Bukową Chatą i zostanie nam jedynie podejście150m pod budynek schroniska Zygmuntówka

- drugi wariant: jedziemy przez Jugów w kier. Przełęczy Jugowskiej j zostawiamy samochód na parkingu na Przełęczy Jugowskiej i schodzimy 200m w dół do schroniska Zygmuntówka lub w okresie letnim ewentualnie zjeżdżamy bezpośrednio pod schronisko Zygmuntówka. Z drugiej strony gór czyli jadąc od Dzierżoniowa stosujemy się do drugiego wariantu dojazdu od strony Nowej Rudy.

Pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zdrojowisku, przystanku na malowniczej i wyjątkowej trasie kolejowej Kłodzko-Wałbrzych, dalej musimy udać się autobusem do Jugowa (zejście pieszo do głównej drogi i przystanku około 10min) lub pieszo marszem żółtym i zielonym szlakiem turystycznym ( około80 min).

Autobusem: Z Nowej Rudy kursują regularnie i dość często autobusy i busy do Jugowa- skąd zielonym szlakiem przez ul. Małachowskiego po około 1 godz. marszu dojdziemy do schroniska Zygmuntówka. Także z miejscowości Pieszyce w weekendy kiedy są czynne wyciągi lub w ferie zimowe, dojeżdżają na Przełęcz Jugowską bezpośrednie autobusy z Dzierżoniowa.

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.schroniskozygmuntowka.pl/