Kurtka Górska
 

Kurtka w Góry - jak dobrze wybrać?

Z roku na rok, wzrasta ilość dostępnych modeli kurtek membranowych na Polskim rynku. Fakt ten sprawia że udany zakup kurtki staje się coraz trudniejszy. Wychodziąc na przeciw temu wyzwaniu postanowiliśmy usystematyzować dla was wiedzę na temat dostępnych na Polskim rynku kurtek membranowych.

kurtka-górska
 

Odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Do jakiego rodzaju turystyki jest nam potrzebna szukana kurtka?
  • Czy potrzebna nam kurtka "uniwersalna", czy szukamy jedynie nieprzemakalności?
  • Ile jesteśmy w stanie wydać na zakup kurtki górskiej?

Mając odpowiedzi, możemy przystąpić do wyboru.

 

"Najlżejsze i najmniejsze" kurtki górskie

Pierwsza grupa kurtek są to najlżejsze i najmniejsze gabarytowo kurtki górskie. Materiały wykorzystywane do produkcji takiej odzieży powstają z połączenia tkaniny wierzchniej z membraną. Połączenie to daje niezawodną ochronę przed deszcze, trzeba jednak pamiętać że "minimalizm" tej konstrukcji sprawia że modele te są stosunkowo mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Technologia produkcji sprawia że odzież tego typu najlepiej odprowadza wilgoć na zewnątrz przy zachowaniu nieprzemakalności i wiatroszczelności.

Kurtki tego typu polecamy przede wszystkim osobą dla których niska waga połączona z niewielkimi gabarytami są priorytetem. Często wybierane jako zabezpieczenie przed deszczem "na wszelki wypadek", pakowana do plecaka nawet w czasie dobrej pogody.

Minimalizm konstrukcji sprawia że kurtki tego typu wyposażone są jedynie w najbardziej niezbędne elementy jak np. kaptur, najczęściej 2-3 kieszenie oraz prosta regulacja ściągaczy. Wszystko to zrobione z myślą by za chwać jak najmniejszą wagę i rozmiar po spakowaniu

  • Zastosowanie: lekka turystyka górska, bieganie w terenie, rowery, skitouring, nordic walking, intensywny wysiłek.
  • Materiał: GORE-TEX® Paclite® Shell, MemBrain® Strata™, PreCip™ Dry Touch, Aquatex L2C Stretch.
kurtka-górska
 
kurtka-górska

Uniwersalna kurtka górska

Ta grupa charakteryzuje się dwu warstwową konstrukcją, stąd wzięła się potoczna nazwa ""dwuwarstwowych". Konstrukcja tych kurtek górskich opiera się na połączeniu materiału z membraną oraz podszewki - podszewka jest osobną drugą warstwą. Materiały tego tupu oznaczane są zazwyczaj skrótem 2: (ang. 2 Layers)

Kurtki górskie tego typu przeważnie są bogato wyposażone - duża ilość kieszeni, możliwość przypięcia dodatkowej polarowej kurtki jako ocieplenia, liczne ściągacze oraz regulacje. Konstrukcja ta sprawia że kurtki tego typu są bardzo uniwersalne pod względem zastosowania - często wybierana jako "jedna jedyna kurtka" która ma się sprawdzić w każdych warunkach. Trzeba jednak pamiętać że wraz z wzrostem ilości kiszeni, ściągaczy itp. wzrasta również waga kurtki.

Uniwersalność dwuwarstwowych kurtek górskich sprawia że mogą być użytkowane "przez cały rok". Zimą ubierając ciepły polar pod spód, wiosną i jesienią zakładając cienki polar, a latem jedynie podkoszulek.

W porównaniu do pierwszej grupy "Najlżejsze i najmniejsze" charakteryzują się znacznie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie z powodu swojej "dwuwarstwowości" są trochę cięższe i przejawiają mniejszą oddychalność materiałów.

  • Zastosowanie: całoroczna turystyka górska, narciarstwo, podróże, spacery i wycieczki, codzienne użytkowanie miejskie.
  • Materiał: GORE-TEX® Performance Shell 2L, DRYtech™, MemBrain®, Powertex, Windprotect, Aquafoli®, Climactive, Thermoactive® 2L, DryEdge 2L, Aquatex.
 

"All in" czyli wszystko w jednej kurtce górskiej

Ostatnie grupa kurtek charakteryzuje się połączeniem 3 warstw, czyli: bardzo mocnego materiału zewnętrznego, membrany oraz podszewki - wszystko to razem na trwałe zalaminowane. Dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałego materiału zewnętrznego kurtki górskie tego typu charakteryzują się największą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne z pośród wszystkich dostępnych. Materiały "trzywarstwowe" na rynku potocznie oznaczane skrótem 3L (ang. 3 Layers)

Zastosowanie wytrzymałych materiałów sprawia że nawet najbardziej wymagający użytkownicy docenią ich wysoki stopień ochrony w niesprzyjających warunkach. Bardzo dobrze sprawiają się podczas uprawiania trudnej turystyki górskiej typu alpejskiego, wspinaczki zimowej oraz wymagającego tekingu w górach. Często spotykane w użyciu przez ratowników górskich, przewodników, wspinaczy oraz freeriderów.

Kurtki górskie tego typu z racji ich zastosowania posiadają przeważnie bardziej techniczne i dopasowane kroje. Zastosowanie wyżej umiszczonych kieszeni bocznych sprawia, że można korzystać z nich będąć jednocześnie ubranym w uprząż. Obszerny kaptur z wszechstronną regulacją sprawia że można zmieścić kask, a profilowany rękaw oraz przedłużony krój sprawia że w czasie wspinaczki lepiej osłania newralgiczne części ciała.

Kurtki trzywarstwowe są przeważnie najcięższymi z dostępnych na rynku, nie mniej jednak trzeba zaznaczyć że prodycenci wciąż dążą do zmniejszenia wagi - tym samym sprawiając tego typu rozwiązania coraz wyżej w rankingu polularności. Trzeba również pamiętać że kurtki tego typu są również najdroższymi na rynku.

  • Zastosowanie: turystyka górska w trudnych warunkach, wspinaczka wysokogórska, freeride, ratownictwo
  • Materiał: GORE-TEX® PRO SHELL 3L, DRYtech™ 3-Layer, Triplepoint®, Thermoactive® 3L, DryEdge 3L.
kurtka-górska
 

Nim wybierzesz pamiętaj że:

  • Nawet najlepsza kurtka nie spełni naszych oczekiwań jeżeli będziemy jej używać bez odpowiedniej bielizny i warstwy ocieplającej.
  • By zachować żywotność materiłów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy praniu i konserwacji- przeprowadzać je zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Materiały wierzchnie nie najlepiej znoszą kontakt z wysoką temperaturą (otwarty ogień, bardzo gorące piece czy kaloryfery).
  • Regularne pranie oraz impregnacja oczyszcza pory membrany, które są odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci na zewnątrz kurtki.