Beskid Śląski (7)

Schronisko na Błatniej

Ilość miejsc 50
Zakres cen (zł) 25-30
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą ???
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe b/d  
Możliwośc spania na podłodze b/d
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu tak
Możliwość rozpalenia ogniska tak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska tak
Wi-Fi brak
Możliwość wzięcia psa tak
Telefon 508 086 635
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.blatnia.pl/

Oceń schronisko

Ocena: 3.00/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska Na Błatniej

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi, bufetem, jadalnią oraz kuchnią serwującą przepyszne domowe przysmaki. W sezonie letnim, do dyspozycji gości jest również ogródek letni, gdzie podawane są potrawy z grilla. Schronisko ciągle się rozwija i angażuje się w nowe projekty, nawiązuje współpracę z licznymi firmami i organizacjami. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu, spotkanie z przyjaciółmi czy zjedzenie niedzielnego obiadu. Co więcej, schronisko organizuje imprezy tematyczne, okolicznościowe, integracyjne, a także konferencje, wycieczki szkolne i zielone szkoły, co czyni to miejsce doskonałą bazą wypadową również dla grup zorganizowanych. Możliwość zorganizowania ogniska, kuligu, biegów przełajowych, podchodów oraz inne atrakcje gwarantują, że pobyt w Schronisku na Błatniej będzie niezapomnianym przeżyciem.

Ciekawostki o schronisku Na Błatniej

Historia

Przypuszcza się, że pierwotna nazwa góry lub konkretnego odcinka grzbietu, używana przez miejscową ludność, brzmiała "Błotny". W 1571r. wymieniona została w niemieckich dokumentach jako "Berg Blatin", później nazwa pojawiła się w pismach czeskich jako "Blatny" lub "Blatna". Na austriackich mapach z początku wieku szczyt oznaczony został jako "Blatny". Po I wojnie światowej na dobre ustaliła się na długo nazwa "Błatnia", gwarowo "Błatnio".

Tutejsi Górale od najdawniejszych lat trudnili się gospodarką rolną w dolinach i szałaśnictwem pasterskim na stokach i grzbietach górskich. Oprócz tego zajmowali się również wypalaniem węgla drzewnego w lasach bukowych, a od XVII wieku – także hutnictwem (czynna tu była huta szkła). Wierzchołek, grzbiety w jego rejonie oraz południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokrywa ciąg polan, które do II wojny światowej były centrum gospodarki pasterskiej.

Powstanie Schroniska na Błatniej datuje się na rok 1926, gdy niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic wybudowało w tym miejscu drewniane schronisko, które w szybkim czasie zyskało sporą popularność i stało się najczęściej odwiedzanym schroniskiem w okolicy. Tereny te wzbudziły zainteresowanie Polaków, gdyż przebiegały tędy szlaki na Klimczok i Szyndzielnię. W 1930 roku Bielskie Koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego chcąc wybudować konkurencyjne schronisko, zakupiło parcelę w pobliżu szczytu. Ze względu na kłopoty finansowe organizacji oraz zaangażowanie się w budowę obiektu w Zwardoniu sprawiły, że przedsięwzięcia nigdy nie zrealizowano.

Rezerwacja miejsc w schronisku Na Błatniej

Telefon: 508 086 635

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Na Błatniej

Koordynaty GPS: wkrotce

opis dojścia kliknij

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.blatnia.pl/

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich