Beskid Żywiecki (11)

Schronisko Hala Lipowska

hala lipowska schronisko
Ilość miejsc 46
Zakres cen (zł) 25-36
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą brak możliwości
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze gdy brak miejsc
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu brak
Możliwość rozpalenia ogniska tak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska dobry
Wi-Fi brak
Możliwość wzięcia psa/kota brak
Telefon 602 605 969
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.lipowska.com.pl/

Oceń schronisko

Ocena: 5.00/5 (1 Głos)
 

Informacje dotyczące schroniska Hala Lipowska

Położone na wysokości 1290 m n.p.m. na południowych stokach Lipowskiej słynie z pięknej panoramy Tatr. Dojście z przystanku PKS w Złatnej niebieskim szlakiem 2h. Dzięki węzłowi szlaków turystycznych umożliwiających poznanie najciekawszych fragmentów pasma Lipowskiej, Romanki i Pilska, stanowi doskonałą bazę dla turystyki pieszej i narciarskiej. Zimą przy schronisku działa wyciąg narciarski.

Ciekawostki o schronisku Hala Lipowska

Historia

Budowę rozpoczęto w 1931 z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein (jednym z powodów był zakaz rozbudowy schroniska BV na Babiej Górze), postanowiono więc wybudować nowy budynek w innym miejscu. Budowa, którą kierował Marcin Lach ze Złatnej, spotkała się ze sprzeciwem PTT, które powołując się na swoje kompetencje przyznane przez Ministerstwo Robót Publicznych próbowało ją zablokować – Niemcy zdołali jednak zebrać odpowiednie zezwolenia administracyjne i już zimą 1931 / 1932 prowizorycznie zabezpieczone mogło przyjmować turystów. Oficjalne otwarcie odbyło się w sierpniu 1932. Obiekt miał 5 pokoi z 22 łóżkami, kuchnią, jadalnią i zapleczem gospodarczym.

W 1936 doprowadzono linię telefoniczną. W okresie poprzedzającym II wojnę światową pomiędzy nim a schroniskiem na Hali Rysiance trwała swoista wojna o turystów (schronisko na Rysiance wybudowali Polacy).

Podejrzewany o działalność antypolską zarządzający schroniskiem Alojzy Wagner był stale obserwowany przez polskich pograniczników; zniknął on z obiektu tuż przed wybuchem wojny i pojawił się ponownie w niemieckim mundurze jako przewodnik oddziałów Wehrmachtu. Schroniskiem administrowała jego żona, a w późniejszym okresie volksdeutsch nazwisku Olearczyk, który zapisał się w historii niechlubną działalnością ograbiania ludności z najbliższych przysiółków wespół z niemieckim gospodarzem schroniska na Hali Boraczej. Przyłapany na nielegalnym uboju bydła Olearczyk uciekł w nieznane miejsce, a jego miejsce zajął Niemiec Hauser, który gospodarzył do końca 1944. Potem budynkiem opiekował Marcin Lach; często odwiedzali go partyzanci i dezerterzy – schronisko miało jednak szczęście – niemiecki oddział nie wykonał rozkazu wysadzenia obiektu.

Pod koniec wojny obiekt nie odniósł zniszczeń wojennych, jednak stan wnętrz pozostawał wiele do życzenia – po niezbędnych remontach oddano go do ponownego użytku już w 1946 pod patronatem PTT, a później PTTK. W 1946 miał 32 łóżka noclegowe, ale aż 20 "prymitywnych". W latach 1973-1980 dokonano istotnej modernizacji – ze starego obiektu pozostało praktycznie tylko podpiwniczenie (a właściwie jego większa część), natomiast cała nadbudowa jest nowa lub znacznie przebudowana. Schronisko zajęło pierwsze miejsce w II rankingu polskich schronisk górskich, ogłoszonym w sierpniu 2011 przez pismo n.p.m .

Rezerwacja miejsc w schronisku Hala Lipowska

Telefon: 602 605 969

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Hala Lipowska

Koordynaty GPS: wkrotce

z Hali Boraczej – 1,5h

z Rajczy – 3h

ze Złatnej – 2,5h

z Hali Rysianki –15min

ze Złatnej Huty – 1,5h

z Hali Mizowej – 2,5h

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.lipowska.com.pl/

 

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich