Gorce (3)

SCHRONISKO MACIEJOWA

schronisko-maciejowa
Ilość miejsc 25
Zakres cen (zł) 30-33
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą brak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze tak
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu tak
Możliwość rozpalenia ogniska tak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska ????
Wi-Fi brak
Telefon (18) 44 757 29
E-mail brak
WWW www.maciejowa.pl

Oceń schronisko

Ocena: 3.67/5 (3 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska Maciejowa

Schronisko PTTK na Maciejowej położone jest na południowy wschód od Rabki-Zdrój przy czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym na Stare Wierchy i Turbacz. Zbudowano je na Polanie Przysop na wysokości 852 m n.p.m. nieopodal granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Przy dobrej widoczności ze schroniska rozciąga się wspaniały widok na Tatry i Babią Górę.

Ciekawostki o schronisku Maciejowa

Schronisko PTTK na Maciejowej (a właściwie na polanie Przysłop pod Maciejową) to jedna z 10 bacówek turystyki kwalifikowanej (tzn. przeznaczonych do obsługi turystów indywidualnych) w Polsce, stworzona została w wyniku pracy Edwarda Moskały (działacza PTTK) oraz rabczańskiego Oddziału PTTK, w ramach szerszej akcji budowy małych zagospodarowanych schronisk górskich

Pod względem swojej budowy schronisko pod Maciejową jest typowym przykładem bacówki turystyki kwalifikowanej. Drewnianą konstrukcję bacówki wykonała brygada cieśli z Dzianisza według typowego projektu autorstwa Stanisława Karpiela. Budynek posiada 25 miejsc noclegowych oraz kuchnie i jadalnie a także łazienki zlokalizowane w przyziemiach

Historia

Wszystko zaczęło się od zakupu odpowiedniej działki na Przysłopiu pod Maciejową (ponad 3 hektary) oraz podjęcia uchwały przez Zarząd Oddziału PTTK w Rabce, że działkę wykorzysta na cele rekreacyjno-turystyczne budując na niej bacówkę PTTK. W 1975 roku wytyczono miejsce dla przyszłego budynku wykonanie którego powierzono Zakładowi Remontowo-Budowlanemu PTTK z Zakopanego, którego naczelnikiem był Jerzy Klimiński.

Budowa trwała ponad dwa i pół roku, planowane oddanie do użytku miało być w lecie 1976 roku (czego nie udało się zrealizować) kolejna wyznaczona datą był dzień 30 maja 1977 roku (przygotowano już nawet znaczek okolicznościowy oraz liczne pamiątki dla turystów z tą datą) ale i ten termin nie został dotrzymany i w efekcie otwarcie schroniska nastąpiło dopiero jesienią 1977 roku.

W trakcie przeciągającej się budowy zadbano za to wystrój wnętrza. Będąc w schronisku można z łatwością zauważyć liczne rzeźbione elementy sprzętów codziennego użytku wykonane przez pracowników ZRB będących za razem absolwentami Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara z Zakopanego (Janusza Jędrzejowskiego i Piotra Szteligi). Na szczególna uwagę zasługuje ścianka działowa odgradzająca klatkę schodową od holu, tablica ogłoszeń, osłony na grzejniki oraz krzesła.

Uroczyste otwarcie bacówki, w dniu 23 września 1977 roku prowadzone przez Edwarda Moskałę oraz Ignacego Kurzeję - prezesa Oddziału PTTK w Rabce, zgromadziło sporą liczbę turystów, przewodników i sympatyków PTTK. Pierwszym kierownikiem obiektu został Tadeusz Klimiński z Rabki, który już w pierwszych miesiącach swojej pracy zasłynął nakazem chodzenia w kapciach wewnątrz bacówki. W tym celu kierownik postawił przy wejściu do budynku skrzynię z mnóstwem pantofli, z których każdy mógł skorzystać. Nakaz ten wywołał sprzeciw wśród turystów oraz głośny odzew w prasie3. W efekcie okazało się, że nakaz ściągania butów w bacówce był odgórnie wydany przez Zarząd Główny PTTK a nie kierownika bacówki.

To humorystyczne wydarzenie z lat 70. nie miało większego wpływu na całokształt schroniska oraz jego atmosfery. Wspaniała domowa kuchnia i dobre prowadzenie hotelu przez kolejnych następujących po sobie kierowników dało efekt w postaci nagrody "Złotego Klucza" na VI Ogólnopolskim Konkursie Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych w 1984 roku.

Rezerwacja miejsca w schronisku Maciejowa

Tel. (18) 44 757 29

Lokalizacja/Dojazd do schroniska Maciejowa

Koordynaty GPS: N 49° 34' 54.81'', E 20°00'30.93''

Kraków - Rabka-Zdrój przez Chabówkę lub Skomielną Białą - PKS/BUS ok. 1.5 h lub PKP ok. 2.5 h

Rabka-Zdrój - Maciejowa - szlakiem turystycznym czerwonym ok. 1 h 45 min.

Rabka-Słone - Maciejowa - szlakiem turystycznym czarnym ok. 40 min.

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.maciejowa.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich