Tatry Wysokie (4)

SCHRONISKO MORSKIE OKO

schronisko-Morskie Oko
Ilość miejsc 78
Zakres cen (zł) 39-54
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą brak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe brak
Możliwośc spania na podłodze tak
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu ????
Możliwość rozpalenia ogniska brak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska ????
Wi-Fi brak
Telefon 602 260 757
E-mail brak
WWW www.schroniskomorskieoko.pl

Oceń schronisko

Ocena: 3.33/5 (3 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska Morskie Oko

Schronisko Morskie Oko położone jest na wysokości 1404 m na morenie Morskiego Oka na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czas dojście od przystanku PKS na polanie Palenica Białczańska ok. 2 h. Obok schroniska węzeł szlaków turystycznych umożliwiających przejście do sąsiedniej doliny Pięciu Stawów Polskich oraz wejście na liczne wierzchołki, w tym na Rysy 2499 m. Doskonałe warunki do uprawiania turystyki oraz wspinaczki wysokogórskiej.

Ciekawostki o schronisku Morskie Oko

Piękno i niezwykłość Morskiego Oka cieszy się od dawna wielką sławą. "Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. Zyskało ono bowiem tak rozgłośną sławę, że wielu turystów udaje się do Tatr jedynie dla zobaczenia Morskiego Oka." Słowa te napisał w 1873 roku Walery Eljasz i po tylu latach są bardzo aktualne, bo można nie być na Łomnicy, nie widzieć korytarzy Jaskini Mylnej, można nie być na Kościelcu, ale Morskie Oko zobaczyć trzeba. I większości turystów odwiedzających Tatry to nie minie.

Swoją niezwykłością i pięknem Morskie Oko było, jest i będzie źródłem niezliczonych inspiracji. Turystyka, wspinanie, cała sfera działalności naukowej, wynikająca m.in. z bezcennych wartości przyrodniczych rejonu, czy niezliczona ilość działań człowieka zapisana historią przeżyć i doznań. W schronisku, na szczycie, w ścianie.

Rezerwacja miejsc w Schronisku Morskie Oko

Telefon: (18) 20 77 609, oraz 602 260 757

Czynna od 9:00-21:00

Lokalizacja/Dojazd do schroniska w Morskim Oku

Koordynaty GPS: N49º12'5",  E19º18'9"

Większość osób docierających do Morskiego Oka korzysta z wariantu z dojazdem do polany Palenicy Białczańskiej, czyli ostatniego parkingu 8.6km przed Morskim Okiem. Z Zakopanego 22-25 km jazdy samochodem lub busem (10 zł!) W sezonie korki. Własnym samochodem najlepiej dojechać poza miesiącami wakacyjnymi. Wariant przez Poronin, Bukowinę Klin lub drogą Oswalda Balzera przez Zazadnią. Palenica Białczańska(30 - 50 min), ostatni parking przed Morskim Okiem, kasy biletowe TPN, postój pojazdów konnych "fiakr". Dalej pieszo asfaltową drogą. Wodogrzmoty Mickiewicza (40 min), Ładne i pouczającce widoki z mostu, szczególnie przy wysokim stanie wód. Wanta (1,15 min), leśniczówka TPN, po lewej stronie wiatrołom. Dalej skrótami kamienną ścieżką (bez wózków dziecięcych). Włosienica (1,40 min). Do Włosienicy możliwy wariant z pojazdem konnym typu "fiakr". Zimą sanie (kilka osób), lub wóz (klikanaście osób). Czas przejazdu około 60 min. Duża polana, parking, dawniej przestanek PKS z kasą biletową, postój pojazdów konnych "fiakr", pawilon gastronimiczny, w lecie, za pawilonem "Tabor", letnie pole namiotowe PZA. Morskie Oko (2 h, ponad 430 m doniwelacji).

Z Zakopanego (Toporowej Cyrhli) pieszo przez regle Tatr Wysokich (Toporowa Cyrhla - Psia Trawka - Polana Waksmundzka - Rusinowa Polana - Wodogrzmoty Mickiewicza - Morskie Oko), znaki czerwone, czas przejścia około 6 h. Wycieczka całodniowa, piękna i pouczająca, nawet w sezonie umiarkowany ruch turystyczny.

Z Zakopanego (Kuźnice) znaki niebieskie pieszo przez Halę Gąsienicową - Zawrat (Krzyżne znaki ; dłuższy, lecz zdaniem wielu ciekawszy wariant) - Pięc Stawów - Świstówkę - Morskie Oko. Wycieczka o wysokogórskim charakterze wymagająca dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Czas przejścia 7 - 9 h, suma podejść ponad 1000 m. Wycieczka całodniowa, najlepiej z noclegiem w schronisku.

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz www.schroniskomorskieoko.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich