Tatry Zachodnie (3)

SCHRONISKO HALA ORNAK

schronisko-hala-ornak
Ilość miejsc 49
Zakres cen (zł) 35-50
Gastronomia (ciepłe posiłki) tak
Sanitariaty (WC, prysznic) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK tak
Możliwość płatności kartą brak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe brak
Możliwośc spania na podłodze ????
Świetlica/Jadalnia tak
Przechowalnia bagażu tak
Wyporzyczalnia sprzętu brak
Możliwość rozpalenia ogniska brak
Zasięg sieci tel. w obrębie schroniska ????
Wi-Fi brak
Telefon (18) 20 705 20
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW schronisko-ornak.pl

Oceń schronisko

Ocena: 2.00/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące schroniska na Hali Ornak

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak jest schroniskiem turystycznym znajdującym się na Małej Polance Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100m.n.p.m.

Schronisko jest świetnym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie. Prowadzi stąd wiele szlaków i dróg, które rozpościerają przed turystami piękne widoki i tatrzańskie panoram

Ciekawostki o schronisku na Hali Ornak

Schronisko Ornak jest doskonałym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Strarobociański Wierch. Przez Iwaniacką Przełęcz najszybciej przedostać się do Doliny Chochołowskiej.

Ze Schroniska można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej oraz zawitać do mistycznego świata legend, których scenerią jest Wąwóz Kraków. Można również wybrać się na niedługi spacer do Smreczyńskiego Stawu, który może być nazwany brylancikiem Tatr zachodnich poprzez swoje usytuowanie i otoczenie niepowtarzalnym pejzażem.

Przepiękna Polana Tomanowa jest następnym pobliskim szlakiem, gdzie można wyruszyć na krótką wycieczkę ze schroniska. Tam z pewnością nie zabraknie przestrzeni wpisanej w malowniczy krajobraz a znajdując się w przyjemnej atmosferze panującej tu ciszy, możemy liczyć na wymarzony wypoczynek.

CENNIK:
Pokój 2-osobowy z umywalką: 50 zł /osobę

Pokój 2-osobowy: 48 zł /osobę

Pokój 3-osobowy: 48 zł /osobę

Pokój 4-osobowy: 45 zł /osobę

Pokój 6,7,8-osobowy: 35 zł /osobę

HISTORIA:
Pierwszym obiektem turystycznym w Dolinie Kościeliskiej była altana turystyczna zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Drugą altanę Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Polanie Smytniej w 1892 r., obok krzyża Wincentego Pola, trzecią w 1896 r. nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Niestety z biegiem lat wszystkie trzy budynki uległy zniszczeniu.

Pierwszym schroniskiem turystycznym stał się w 1909 r. duży szałas pasterski na Polanie Pysznej wydzierżawiony przez Sekcję Narciarską TT od Zarządu Dóbr hr. Zamoyskiego. Zostało ono przebudowane w latach 1910 -1911, w kolejnych latach prowadzono takie prace modernizacyjne jeszcze kilkakrotnie. W czasie II wojny światowej dawało schronienie partyzantom radzieckim i kurierom tatrzańskim w drodze na Węgry. Schronisko uległo zniszczeniu w 1945 r. w czasie walk Niemców z partyzantami.

Po wojnie na Małej Polanie Ornaczańskiej zbudowano schronisko, które do dziś służy turystom. Jest to piękny budynek, utrzymany w stylu nowozakopiańskim, projektu Anny Górskiej. Uroczystego otwarcia schroniska dokonano 8 sierpnia 1948 r. W 1973 r. odsłonięto w schronisku tablicę pamiątkową Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody, prezesa PTT, a potem Komisji Turystyki Górskiej PTTK.

Rezerwacja miejsca w schronisku na Hali Ornak

Tel. (18) 20 705 20 oraz 695 530 813
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do schroniska na Hali Ornak

Koordynaty GPS: N49º13'44.94", E019º51'31.48"

Do Doliny Kościeliskiej można dojechać zarówno samochodem jak i licznymi kursującymi autobusami lub busami z Zakopanego drogą prowadzącą do przysiółka Kiry. Przed wejściem do Doliny znajduje się duży, płatny parking na którym pozostawić można swoje auto, gdyż w samej Dolinie obowiązuje całkowity zakaz wjazdu pojazdów. Można ją zwiedzać jedynie pieszo lub górskimi dorożkami w lecia bądź saniami w ziemie.

Informacje dotyczące schroniskazostały uzyskane dzięki portalowi obiekty.pttk.pl oraz schronisko-ornak.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Schronisk Górskich