Beskid Niski (7)

Chatka Nieznajowa

micha
Ilość miejsc 30
Zakres cen (zł) bezpłatny
Woda (studnia) tak
Prąd brak
WC (wychodek) tak
Zniżki PTTK brak
Kuchnia turystyczna tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tel. tak
Rezerwacja on-line brak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze tak
Przechowywalnia sprzętu brak
Wyporzyczalnia sprzętu brak
Zasięg sieci tel. w obrębie chaty ????
Wi-Fi brak
Telefon 604 708 326
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
GG 4793855
WWW www.nieznajowa.obozy.p

Oceń chatkę

Ocena: 4.00/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące chatki Nieznajowa

W Beskidzie Niskim, na południe od Świątkowej, w dolinie, gdzie Zawoja wpada do Wisłoki, znajduje się chatka "Nieznajowa". Nazwa pochodzi od nieistniejącej obecnie wioski.

Nocleg tutaj jest bezpłatny i znajdzie go około 30 osób. Trzeba jednak wykazać się inicjatywą i pomóc w drobnych pracach na rzecz chatki. Można również przynieść drobiazgi, które szybko się zużywają, np. świeczki. Konieczny okaże się także własny śpiwór. Tym, którzy nie załapią się na materac do spania, przyda się karimata.

To doskonałe miejsce dla osób pragnących spędzić czas w górskim klimacie, bez zbędnych wygód. Niektórym brak prądu w chacie może wydać się problemem, jednak biesiadując w blasku świec, doceni się specyfikę tego miejsca. Szybko przywyknąć można do wody czerpanej ze studni lub potoku oraz braku łazienki.

Ciekawostki o chatce Nieznajowa

To idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta, jest świetnym punktem do rozpoczęcia wędrówki na szczyty: Żydówki, Uherca, czy Feszówki. Wypatrywanie szlaku, którym można podążać, okaże się daremne. Warto udać się do pobliskich wsi: Wołowiec, Krzywa, Grabie, by podziwiać drewniane cerkwie oraz przydrożne kapliczki. Turyści, których zabytki sakralne nie interesują, wybiorą się na słowacką stronę Beskidu Niskiego (przejście graniczne znajduje się w Ożennej).

Przybyli do chaty mogą przygotować posiłek z tego, co przynieśli. Nie znajdziemy tu jednak garnków, czy talerzy. Wszystko, co potrzebne do gotowania trzeba zabrać ze sobą do "Nieznajowej". Zakupy zrobić można w sklepie w Świątkowej. Ułatwieniem jest możliwość korzystania z pieca, o ile kucharze sami w nim rozpalą. Naczynia umyć należy w pobliskim potoku. Osób, którym kuchnia nie jest po drodze, mogą udać się do hotelu w Radocynie lub do Krempnej.

Nieznajowa jest doskonałym miejscem, by poczuć się, jak u siebie w domu. Nocleg jest bezpłatny, ale każdy musi być przydatny i wykonać choćby najdrobniejszą pracę w chatce.

Zatrzymać można się tu od kwietnia do października. Inne terminy należy ustalić z gospodarzami. Turyści indywidualni zawsze znajdą tam dla siebie miejsce. Grupy zorganizowane lepiej zgłosić wcześniej, aby nie okazało się, że zabraknie miejsca.

Budynek należał wcześniej do Nadleśnictwa Gorlice. W 1989 roku, warszawscy studenci z Koła PTTK przy Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, podczas obozu wędrownego zachwycili się chatą oraz miejscem, w którym była położona. Choć stan "Nieznajowej" nie był najlepszy, młodzi uparli się i walczyli o budynek przeznaczony do rozbiórki. W końcu udało się podpisać umowę dzierżawy na 50 lat. Od tamtej pory sympatycy Koła dbają i wciąż doskonalą miejsce, które stało się ich górskim domem.

Rezerwacja miejsca w chatce Nieznajowa

Dla turystów indywidualnych zawsze jest miejsce, większe grupy zorganizowane powinny uprzedzić o swoim przybyciu.

Osoba do kontaktu: Monika Sikorska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
GG: 4793855

Lokalizacja/Dojazd do chatki Nieznajowa

Możliwości dotarcia do chatki jest kilka. Wybierając najprostszą drogę, ruszamy z przystanku autobusowego Rostajne Skrzyżowanie (autobus Jasło-Grab) i podążamy doliną Wisłoki. Można również wyruszyć z Koniecznej przez Radocynę lub z Krzywej: przez Jasionkę i Czarne albo do Wołowca szlakiem czerwonym, by następnie podążać wzdłuż potoku Zawoja, wpadającego do Wisłoki.

Źródło danych: Własne

Wyszukiwarka

Top 5 Chatek Studenckich