Beskid Śląski (1)

Chatka Pietraszonka

chata-pietraszonka
Ilość miejsc 40+
Zakres cen (zł) 8-10
Woda (łazienka) tak
Prąd tak
WC (wychodek) tak
Koordynaty GPS kliknij
Zniżki PTTK tak
Kuchnia turystyczna tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tak
Pole namiotowe brak
Możliwośc spania na podłodze tak
Zasięg sieci tel. w obrębie chaty ????
Telefon 602 892 385
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.akt.gliwice.pl

Oceń chatkę

Ocena: 4.50/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące chatki Pietraszonka

Jest czynna przez cały rok, przez wszystkie weekend'y oraz nieprzerwanie przez trzy miesiące wakacji i w ferie. Posiada około 40 miejsc noclegowych w tradycyjnych zbiorówkach z pryczami lub samymi materacami, ogólnodostępną kuchnię gdzie można skorzystać ze znajdujących się tam naczyń i urządzeń m.in. elektrycznej kuchenki, czajnika, prawdziwego pieca i zlewu. Piękny i zawsze czyściutki salon - jadalnię z charakterystyczną bujaną ławą tuż przy kominku. Na wyposarzeniu "salonu" są dwie gitary, okaryna oraz cały stos śpiewników. Niesamowita jak na takie miejsce łazienka jest wykafelkowana, z lustrem na cala długość, bieżącą wodą - nawet ciepłą - jeśli akurat bojler jest czynny. Kibelek jest na zewnątrz, poniżej chatki,jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Pietraszonki, ma doprowadzone oświetlenie elektryczne i przypomina ogromy ul. Jest miejsce na zapalenie ogniska a w pogodne dni można przed chata pograć w siatkókę (jest nowa siatka).

Ciekawostki o chatce Pietraszonka

Chatka AKT "Warta" na Pietraszonce znajduje się w Beskidzie Śląskim w paśmie Baraniej Góry nieco poniżej przełączki rozdzielającej szczyty Karolówki (931m.) i Ganczorki (909m.) w przysiółku Istebnej o nazwie właśnie - Pietraszonka. Prowadzona jest nieprzerwanie od prawie 45 lat przez klub AKT "Warta" z Gliwic i jest jedną z pierwszych studenckich chatek jakie powstały w polskich górach. Godnie kultywuje swe świetne tradycje, można zakosztować tu prawdziwej turystycznej atmosfer, poczuć klimat chatkowy, o który niestety coraz trudniej ostatnio w innych chatkach.

W sąsiednim domu u pana Darka Lipowskiego, nieco powyżej chatki za drogą znajdował się bar o nazwie "Gumiś", gdzie można było zarówno zjeść dobry obiad jak i rozluźnić się przy piwku po męczącej wędrówce. Niestety pand Darek zrezygnował z prowadzenia tego ineteresu i obecnie najbliższe miejsce gdzie można dokonać zakupów znajduje się w przysiółku Łączna, zaś najbliższe miejsce gdzie można zjeść dobry obiad to prywatne schronisko na Stecówce - polecam.

Z okolicznych atrkcji miejscem szczególnie godnym polecenia jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki znajdujące się w Istebnej - Wilcze, ponadto muzeum koronek w Koniakowie, "Kurlawa Chata" u Kawuloka w Istebnej oraz Muzemu Świerka Istebniańskiego w przysiółku Wych Czadeczka znajdującym się nieco w bok od niebieskiego szalku do Zwardonia na wysokości przełęczy Rupienka. Jeśli zaś jesteśmy otwarci na przyrode to wystarczy niewielka wycieczka w okolicach chatki by trafic na las strzelistych i niesamowicie prostych słupów świerków istebniańskich, których całkiem sporo zachowało się jeszcze w tym rejonie, mimo intensywnej trzebierzy lasów.

Chatka stanowi bazę wypadową na Baranią Górę, Magurkę Wiślańską a nawet na Malinowską Skałę czy Skrzyczne oraz do Istebnej i Koniakowa. Możliwa jest też wycieczka do Wisły. W pół godziny dojdziemy stąd do schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Zaś w jeden dzień spokojnie osiągnąć można stąd Chatkę na Skalankce nad Zwardoniem bądź schronisko na Wielkiej Raczy. Osiągalne spokojnie są też schroniska na Stożku i na Skrzycznem. Natomiast "długodystansowcy" mogą pokusić się o dojście stąd w jedne dzień na Karkoszczankę czy, przecinając dolinę Soły, na Boraczą, Lipowską lub Rysiankę.

Rezerwacja miejsce w chatce Pietraszonka

Dla pojedyńczych osób praktycznie zawsze znajdzie się miejsce, większe zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszą rezerwacje miejsc.

Tel. 602 892 385
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do chatki Pietraszonka

Koordynaty GPS: 49° 34' 58"N 18° 58' 30"E

Na Pietraszonke możemy dotrzeć zarówno od strony Wisły jak i od Koniakowa a przy większym wysiłku nawet od strony doliny Soły. Okolicach Baraniej Góry mają znakomicie rozwinięta sieć szlaków. Najlepsze i zarazem najprostsze dojście do chatki to zielony szlak z przystanku PKS Istebna-Zaolzie skąd do chatki jest 1,5 godziny. Jest to także droga dojazdowa do przysiółka Pietraszonaka od strony Istebnej, szlak ten niestety prowadzi cały czas drogą asfaltową. Polecany jest osobom, które chciałby na Pietraszonkę dojechać swoim samochodem. Mniej więcej tyle samo zajmuje droga z przełęczy Kubalonka czerwonym szlakiem przez Stecówkę, od południowego-wschodu dotrzemy tu w niecałe 2 godz. żółtym szalkiem z Kamesznicy, zaś od południa niebieskim wiodącym ze Zwardonia przez Sołowy Wierch i Koczy Zamek koło Koniakowa. Z Koczego Zamku nad Koniakowem od drogi Milówka - Isteban dotrzemy tu również w niecałe 2 godz. Od północy, z Wisły mamy do dyspozycji żółty szlak z Wisły Głębce, który osiąga wspomniany już szlak czerwony z Kubalonki na przełęczy Szarcula. Jest jeszcze szlak Czarny, który rozpoczyna się w Wiśle Czarnem i doliną Czarnej Wisełki doprowadza pod Karolówkę.

Informacje dotyczące chaty zostały uzyskane dzięki portalowi www.chatki.com.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Chatek Studenckich