Beskid Żywiecki (5)

Chatka Zagroń

chata-zagron
Ilość miejsc 30+
Zakres cen (zł) 12
Woda (studnia) tak
Prąd brak danych
WC (na zewnątrz) tak
Koordynaty GPS wkrótce
Zniżki PTTK tak
Kuchnia turystyczna tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tel. tak
Pole namiotowe tak
Możliwośc spania na podłodze tak
Zasięg sieci tel. w obrębie chaty ????
Telefon 603 772 589
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.chatanazagroniu.org

Oceń chatkę

Ocena: 4.50/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące chatki Zagroń

Chata na Zagroniu znajduje się w Beskidzie Żywieckim, na południowych krańcach województwa śląskiego w powiecie Żywieckim w gminie Ujsoły. Położona jest w grzbiecie pomiędzy Rajczą Nickuliną a Złatną, zwanym Grzbietem Zapolanki. Znajduje się dokładniej w przysiółku o nazwie Zagroń, często na mapach nazywanym Kręcichwosty, który administracyjnie zaliczany jest do wsi Złatna. Chatka stoi w niewielkiej odległości od grzbietu - na jego północno zachodnim skłonie. W drogę prowadząca do niej należy skręcić obok, znajdującej się na grzbiecie, malowniczej kapliczki pod lipą. Miejsce to bardzo urokliwe i ze wszech miar godne polecenia, szczególnie wędrowcom szukającym w górach ciszy, spokoju i sielskich widoków.

Ciekawostki o chatce Zagroń

Początkowo Chata na Zagroniu działała głównie jako Galeria Twórczości Ludowej, Rękodzieła i Sztuki Naiwnej, odbywały sie tu różnego rodzaju warsztaty i kursy poświęcone tematyce twórczości ludowej i innych przejawów działalności artystycznej. Z czasem przejęła także funkcję miejsca noclegowego, jednak wciąż z mocnym akcentem na edukację folklorystyczną. W każdy dłuższy weekend organizaowane były tu jakieś warsztaty a zakres ich tematów był bardzo szeroki i zróżnicowany. Od października 2011 roku chatka została przejęta przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic i od tej pory działa jak typowa chatka studencka.

Sama chatka to ponad stuletnia góralska chałupa z drewnianych bali otoczona sadem z malowniczą kamienną piwniczką. Wchodzimy do wnętrza przez oszklony ganek skąd można podziwiać widok na spory fragment Beskidu Żywieckiego a w kierunku północno zachodnim - Beskidu Śląskiego. W środku znajdziemy dwie izby: kuchnię i obszerny pokój, który pełni w tej chwili podwójną rolę. W chatce jest prąd, bieżąca woda i piec oraz sporo pięknych wyrobów rękodzieła artystycznego i malarstwa.

W chwili obecnej Chatka na Zagroniu oferuje kilkanaście miejsc noclegowych na materacach, ale turystów posiadających swoje karimaty zmieści się tu znacznie więcej. Działa w większość weekendów, jednak w czasie zimy pobyt tam należy wcześniej uzgodnić telefonicznie lub mailowo. Do dyspozycji jest kuchnia, pełniąca równocześnie rolę jadalni. Spory salon z pięknym wyposażeniem, który na noc zamienia się w salę sypialną. Co bardziej wprawieni turyści mogą również nocować na stryszku z sianem. Toaletę znajdziemy na zewnątrz, za drogą poniżej chatki a za łazienkę posłuży nam pomieszczenie gospodarcze, do którego musimy sobie sami zanieść miskę z ciepłą wodą pobraną z pieca. Otoczenie chatki stanowi sad, pięknie kwitnący na wiosnę a powyżej na skraju lasu znajduje się podupadająca, ale wciąż przyciągajaca wzrok dawna kamienno - ziemna piwniczka.

Rezerwacja miejsca w chatce Zagroń

Szczególnie w zimie należy zapowiedzieć wcześniej swoją wizytę.
Tel. do rezerwacji 603 772 589
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja/Dojazd do chatki Zagroń

Koordynaty GPS: wkrótce

Najbardziej oczywista droga do Zagronia prowadzi od strony Rjaczy Nickuliny, żółtym szlakiem. Z centrum Rajczy zajmie to nam nie więcej niż godzinę, możemy jednak dyponując samochodem podjechać jeszcze nieco w głąb doliny potoku Nickulina i zaparkować koło kaplicy, skąd do chatki pozostaje około 30 minut drogi. By trafić do chatki należy, zanim osiagniemy grzbiet Zapolanki, skręcić na skrzyżowniu nieco w lewo i po kilkuset metrach znajdziemy się pod chatką. Do Zagronia dojdziemy też z Ujsół szlakiem czarnym, którego początek odnajdziemy przy poczcie, nieopodal ramizy OSP w Ujsołach. Szlakiem tym w niecałą godzinę dojdziemy do położonej na grzbiecie, pomiędzy szczytami Kiczory (786m.) a Herduli (774m.), sielsko prezentującej się w tej scenerii - Kapliczki pod Lipą. Stąd jeszcze kawałek podejść trzeba ku niewyraźnej przełęczy, na której spotykamy szlak żółty z Nickuliny. Wystarczy zejść tym szalkie kilkaset metrów i trafimy do skrzyżowania opisnego przy dojściu z Nickuliny. Trzeba dodać, że zarówno skrzyżowanie, jaki i okolice kapliczki są znakomicie oznakowane tabliczkami prowadzącymi do chatki, co bardzo upraszcza dotarcie do chatki bez zbędnego bładzenia po dość rozległym przysiółku. Od strony Złatnej wiedzie najkrótsza, ale też najbardziej stroma, droga dojścia do chatki rozpocznająca się opodal dworku w Złatnej. Stoi tam tabliczka informujaca o tym, że jest to droga do Zagronia jednak trasa jest nieoznakowana i należy wybierać ja jedynie posiadajac dobrą mapę.

Informacje dotyczące chaty zostały uzyskane dzięki portalowi www.chatki.com.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Chatek Studenckich