Beskid Żywiecki (5)

Chałupa Chemików w Dolinie Danielki

chata-danielka
Ilość miejsc 40
Zakres cen (zł) 20
Woda (bieżąca) tak
Prąd tak
WC (toaleta) tak
Koordynaty GPS
N49º28'11.28",  E19º6'26.64"
kliknij
Zniżki PTTK brak
Kuchnia turystyczna tak
Możliwość wcześniejszej rezerwacji tel. tak
Pole namiotowe brak
Możliwośc spania na podłodze tak
Zasięg sieci tel. w obrębie chaty ????
Telefon 609 34 91 04
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW www.danielka.com.pl

Oceń chatkę

Ocena: 4.00/5 (2 Głosów)
 

Informacje dotyczące chatki CHAŁUPA CHEMIKÓW

Studenckie Schronisko Turystyczne "Chałupa Chemików" w dolinie Danielki znajduje się, w wybudowanej w okresie wojny, drewnianej chałupie - dawnej leśniczówce. Później wyremontowanej i zaadaptowanej przez gliwicki Almatur na potrzeby schroniska. Położona jest w Beskidzie Żywieckim na terenie gminy Ujsoły w Dolinie Danielki, mniej więcej w połowie jej długości na polanie Świniarka. Pomiędzy grzbietami Muńcuła i Urówki w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Obecnie jest własnością Stowarzyszenia "Chałupa Chemików", założonego przez sympatyków chatki w 1992 roku. To dawniejsze Studenckie Schronisko Turystyczne Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Chałupa może pomieścić około 40 osób na piętrowych łóżkach w wieloosobowych salach. Łóżka zaopatrzone są w materace i koce. Turysta swobodnie może korzystać z dobrze wyposażonej w wszelkie sprzęty kuchni, łazienki z bieżącą i ciepłą wodą, toalety również znajdują się w samej chacie. Obok chatki miejsce na ognisko, spory potok i kawał łąki służący za boisko. Zimą zaś w niedalekich Ujsołach i w Rycerce czynne są wyciągi narciarskie a sama droga w dolinie Danielki stanowi naturalną trasę do uprawiania narciarstwa biegowego.

Ciekawostki o chatce CHAŁUPA CHEMIKÓW

Chałupa to stary drewniany dom góralski (dawna leśniczówka), wyremontowany i przystosowany do obecnych celów. Został wybudowany w okresie II wojny światowej. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Almatur poszukiwał tego typu obiektów z przeznaczeniem na chatki studenckie. Dom stał‚ pusty i został najpierw wydzierżawiony, a następnie zakupiony w tym celu. Przez wiele lat służył "braci turystycznej" jako baza noclegowa w ramach stworzonej sieci Chałup Studenckich. Po przemianach ustrojowych Almatur z powodów finansowych pozbywał się chatek. Grono ludzi związanych emocjonalnie z Chałupą (kierownicy, obsługanci, studenci i absolwenci wydziału chemicznego oraz po prostu przyjaciele) postanowiło nie dopuścić aby poszła ona w obce ręce i na początku 1992 roku założyło Stowarzyszenie. Jego celem było najpierw wykupienie Chałupy, a następnie kontynuacja jej dotychczasowej działalności w podobnej formie.

Chałupa stoi na polanie Świniarka - największej i najbardziej malowniczej w dolinie potoku Danielka spływającego spod Rycerzowej, a uchodzącego do Ujsoły (Czarna Soła, Sołka), będącej z kolei dopływem Soły. Dolina Danielki jest jedną z najbogatszych przyrodniczo w Beskidach. Malowniczości dodaje jej kontrast krajobrazowy: z jednej strony nasłoneczniony, ciepły stok Urówki, z drugiej - zalesiony, bardzo stromy, wysoki i pogrążony w wiecznym cieniu masyw Muńcuła (z hali szczytowej w pogodne dni widać panoramę Tatr i znane z uroku wschody słońca).

Rezerwacja miejsca w chatce CHAŁUPA CHEMIKÓW

Lokalizacja/Dojazd do chatki CHAŁUPA CHEMIKÓW

Koordynaty GPS: N49º28'11.28",  E19º6'26.64"

Z Ujsoł drogą (bezpośrednie połączenia autobusowe z Rajczą PKP, Żywcem i Bielskiem-Białą)

Do Ujsoł dojeżdżamy autobusem PKS z Rajczy lub Żywca (kierunek: Glinka, Złatna lub Soblówka - wszystkie przez Ujsoły). Wysiadamy na przystanku Ujsoły Stara Poczta czyli koło nadleśnictwa (kto zapędzi się do centrum wsi, musi wrócić ok. 0,5 km główną ulicą) i kierujemy się w górę Doliny Danielki (każdy przechodzień wskaże drogę). Początkowo idziemy wąską drogą asfaltową za znakami zielonymi w kierunku pd-zach. Po przekroczeniu mostu na Ujsole szlak zielony skręca w lewo na grzbiet Muńcuła, a my maszerujemy dalej prosto drogą jezdną dnem doliny wzdłuż potoku Danielka do Chałupy (ok. 3 km z PKS).

Z Rajczy drogą (bezpośrednie połączenia PKP z Katowicami, Bielskiem, Żywcem, Rajczą, Zwardoniem; PKS z Żywcem, Bielskiem, Zwardoniem, Solą, Rycerką Górną)

Z dworca PKP Rajcza lub z przystanku PKP Rajcza-Centrum (tu nie wszystkie pociągi się zatrzymują) autobusem PKS lub prywatnym mikrobusem do Ujsoł; dalej jak wyżej (niektóre busy po uzgodnieniu wożą pod samą Chałupę). Do Ujsoł: ok. 3,5 km z Rajczy-Centrum (rynek), ok. 5 km z dworca PKP Rajcza.

Z Rycerki górami (połączenia PKP i PKS - jak w Rajczy)

Ze stacji PKP Rycerka czerwonym szlakiem PTTK (kierunek: Rycerzowa) obok przekaźnika TV na stoku Hutyrowa (punkt orientacyjny widoczny z daleka) wychodzimy na grzbiet Urówki. Idziemy dalej grzbietem i w okolicy przysiółka Stawiska (charakterystyczne kilka starych domów zagubionych w górach) schodzimy ze szlaku czerwonego (który odbija w prawo) na "chatkowy" (czerwone domki na białym tle) idący dalej prosto drogą, a następnie w lewo na szczyt Urówki. Z niego kierując się na szczyt Muńcuła schodzimy w dół omijając domy na Stawiskach z lewej strony i lasem na dno doliny wprost na Chałupę, widoczną już z dość dużej wysokości jak na dłoni. Do Chałupy ok. 1 godz. 30 min. marszu z PKP Rycerka. Obecnie niestety z powodu bardzo wielkich zniszczeń lasu na szczycie Urówki szlak ten stał się dość trudny. Dawne ścieżki zarosły lub są zawalone leżącymi drzewami. Polecamy pójść dalej czerwonym szlakiem i jak tylko to będzie możliwe zejść do doliny kierując się na szczyt Muńcuła i następnie wrócić drogą w dolinie do Chałupy.

Informacje dotyczące chaty zostały uzyskane dzięki portalom www.danielka.com.pl oraz www.chatki.com.pl

Wyszukiwarka

Top 5 Chatek Studenckich