Beskid Mały Mapa Turystyczna Gór
Z pomocą mapy turystycznej gór Beskidu Małego wydawnictwa Sygnatura z łatwością odnajdziecie interesujący szlak.
Prezentowany przez mapę zasięg obejmuje pasmo Beskidu Małego jak również północną część pasma Beskidu Makowskiego wraz z Suchą Beskidzką.
Turystyka Górska w Beskidzie Małym
Pasmo Beskidu Małego za dawnych lat charakteryzowało obfite zalesienie z przeważającym udziałem buka i jodły w wyższych partiach oraz lasami grabowo-dębowymi w niższym. Z upływem czasu w miejsce lasów mieszanych sadzono jednogatunkowe lasy świerkowe, które obecnie przeważają w tym paśmie.
Beskid Mały ma ciekawą urozmaiconą rzeźbę terenu jego główny grzbiet i odnogi głęboko wcinają się w doliny rzeczne, tym samym sprawiając że jego zbocza są strome. Można tu spotkać ok. 20 jaskiń, ostańce skalne, a także schrony i baszty.
Nagłe zmiany pogody są charakterystyczne dla Beskidy Małego z uwagi na krzyżowanie się klimatów oceanicznego z kontynentalnym.
Beskid Mały - informacje ogólne
Najwyższym szczytem jest Czuper (933 m n.p.m.).
Granice Beskidu Małego wytyczają - na północy Pogórze Śląskie, na wschodzie dolina rzeki Skawy, na południu droga prowadząca z Żywca do Suchej Beskidzkiej i Pasmo Pewelskie, na zachodzie Brama Wilkowicka z rzeką Białą. Przełom rzeki Soły, dzieli Beskid Mały na część zachodnią - mniejszą Pasmo Magurki Wilkowickiej (Pasmo Czupla i Magurki) i wschodnią - Beskid Andrychowski (grupa Łamanej Skały).