Pieniny Mapa Turystyczna Gór
Z pomocą turystycznej mapy gór Pienin wydawnictwa Sygnatura z łatwością odnajdziecie interesujący szlak.
Prezentowany przez mapę zasięg obejmuje całe pasmo Pienin oraz część pasma Beskidu Sądeckiego (ok. Szczawnicy) i część pasma Beskidu Wyspowego (ok. Krościenka nad Dunajcem).
Turystyka Górska w Pieninach
Pieniny to jeden z najbardziej urozmaiconych terenowo szlaków w Polsce. Miejscami możemy odnaleźć skalne strome perci porównywalne z szlakami tatrzańskimi jak oraz z drugiej strony są to w większości góry dla spacerowiczów oraz idealne dla rodzinnych wycieczek. Pasmo to daje możliwość zwiedzania zamków, klasztorów oraz pozostałości kultury łemkowskiej.
Dostępność szlaków praktycznie dla każdego turysty niezależnie od wieku sprawia że są to jedne z najczęściej uczęszczanych pasm górskich w Polsce.
Teren Pienin to w 68,5% powierzchni lasy. Przeważa tu jodła ok. 58%, licznie występuje również buk ok. 20%. Sztucznie dawniej wprowadzony świerk występuje rzadziej ok. 18% i jest w odwrocie. Natomiast na urwiskach pienińskiego przełomu Dunajca zachowały się cisy oraz sosny, których korzenie wywodzą się jeszcze sprzed okresu zlodowacenia.
Populacja ssaków w Pieninach to głównie gryzonie i nietoperze, duże ssaki ze względu na niewielki rozmiar pasma oraz zabudowę utrudniającą migrację z innych pasm górskich, występują stosunkowo rzadko.
Pieniny - informacje ogólne
Najwyższym szczytem jest Wysoka (1050 m n.p.m.).
Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, na zachodzie zaś – z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Dwa przełomy znajdujące się w Pieninach dzielą je na 3 części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe oraz Pieniny Małe.
Ważne odnotowanie jest fakt iż Pieniny mają korzystny klimat do uprawiania turystyki górskiej. Zachmurzenie jest umiarkowane, stoki południowe są silnie nasłonecznione, doliny potoków są znacznie zimniejsze i chłodniejsze. Zimą i późną jesienią w kotlinach często zalegają mgły, przez co często tworzą nie powtarzalne widoki z szczytów gór na unoszące się w kotlinach mgliste obłoki.